Öğrenciler bedelli askerlik yapabilir mi 2018

Çok sayıda aldığımız sorulardan biri de öğrenciler bedelli askerlik yapabilir mi ? Çünkü tüm üniversite öğrencileri halihazırda askerlik yaşının içerindeler ve birçok öğrenci de askerlikten yırtmak askerliği tecil etmek için üniversite eğitimini devam ettiriyor. Peki üniversite öğrencisi bedelli askerlik yapabilir mi ?

Öğrenciler bedelli askerlik yapabilir mi

Bedelli askerlik çıktığı veya çıkacağı zaman genel olarak devletimiz 2 şart belirler, bu şartlardan biri yaş diğeri de bedelli ücretidir. 2018 bedelli askerlik şartları henüz belli olmadığı için bir önceki bedelli askerlik şartlarını göz önünde bulunduralım. Bedel 18bin yaş 28 idi. Bu yıl da sınırın 28 yaş olduğunu varsayalım. Ülkemizde genelde lise 18 yaşında biter , üniversite normal şartlarda 22-23 yaşları arasında biter. Ancak üniversiteye geç başlayan, askerliği tecilli olan, yüksek lisans yapan vb. kişiler eğer bedelli askerlik çıktığı zaman yaşları kurtarıyorsa bedelli ücretini ödediği takdirde öğrenciler de bedelli askerlik yapabilir.

Öğrenciler bedelli askerlik yapabilir mi sorusunun kısaca cevabı, yaş ve ücret olarak bedelli şartlarını karşılıyorlarsa yapabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir