Bedelli Askerlikten Askerde Olanlar Faydalanabilir mi

Bedelli askerlik platformu olarak bedelli askerlik ile alakalı her konuda sizleri aydınlatmaya çalışıyor ve araştırmalar yapıyoruz. Gerek mail adresimize gerek twitter sayfamıza sorular geliyor ve cevaplandırıyoruz. Günün sorusu ise twitterdan geldi : bedelli askerlikten askerde olanlar faydalanabilir mi ? Askerliğini tecil eden veya gitmeyenlerin bedelliyi merak ettiği kadar, askerde olanlar da bedelli askerlikle ilgileniyor.  Peki askerdeyken bedelliden yararlanabilir mi ?

Askerdeyken bedelli çıkarsa ?

En son çıkan bedelli askerlik yasasında ” Fiili olarak askerlik görevine başlamamış ve 28 yaşından gün almış ” ibaresi vardı. 2014-15 yılı olarak düşünürsek, askerliğinizin ilk gününde bile olsa bedelli çıktığında askere alınmış olursanız bedelli askerlikten faydalanamazdınız. Bu durumun 2018 yılında da aynı olacağını düşünebiliriz. ( 28 yaş değişebilir , fiili askerlik aynı )

Yani bedelli askerlik çıktığında fiili olarak askerliğe başlamışsanız bedelliden faydalanamazsınız.

Tecili bozduran bedelli yapabilir mi ?

Üst paragrafta bahsettiğimiz gibi fiili olarak askerlik göreviniz başlamış ise bedelliden faydalanamazsınız. Ancak tecili bozdurdunuz ama henüz teslim tarihiniz gelmedi, o zaman müjde siz de bedelli askerlik yapabilirsiniz. Yani kısacası Bedelli askerlik silah altındakileri kapsar mı sorusunu da bu şekilde cevaplayabiliriz.

Askerlik yeri belli olan bedelli yapabilir mi

Askerlik yeriniz belli oldu ancak fiili olarak silah altına alınmadınız yani birliğinize gidip teslim olmadınız, o zaman siz de bedelli kapsamına dahilsiniz ve yaş koşulunu sağlıyorsanız bedelliden faydalanabilirsiniz.

Diğer Bedelli Yazılarımız :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir