Bedelli Askerlik Nedir ?

Bedelli Askerlik Nedir , bedelli asker kime denir ?Ülkemizde şuanda sayıları 500 bini geçen bakaya ve sayıları 3 milyonu geçen de askerliğini bir sebepten dolayı tecil ettirmiş insan bulunuyor. Hemen hemen hepsinin işi gücü , aileri belki çocuğu var. Bakayaları ve askerliğini tecil ettiren kişileri toplarsan 3.5 milyonu geçen büyük bir sayıda insan bedelli askerlik bekliyor.

Son aylarda erken seçimin de ortaya çıkması ile geçen yıldan beri alevlenen bedelli askerlik son 1 ayda daha da alevlendi. Önce Binali Yıldırım bedelli askerliğe sıcak baktıklarını söyledi sonrasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, şehitlerimizin olduğu bu dönemde bedelli  askerlik konuşmanın gereksiz olduğunu ve henüz gündemlerinde olmadığını söylemişti.

Ancak son günlerde tekrar kamera karşısına geçen Cumhurbaşkanı, Söz vermeyeyim ama Binali Yıldırım’la kouşalım, seçimden sonra değerlendirelim” diyerek bedelli askerlik bekleyenlerin heyecanlarını artırdı. Peki bu 3.5 milyon insanın ve aileleri ile birlikte oldukça fazla sayıda insanın beklediği bu bedelli askerlik nedir ?

Bedelli Askerlik Nedir ?

Osmanlı Devletinden sonra bugüne kadar belirli aralıklarla hem zorunlu askerliğe alternetif olarak hem de karşılığından nakite bedel ödenme mantığına dayanan askerlik uygulamasına bedelli askerlik denir. Hem işine gücüne dalmış çoluk çocuk sahibi olmuş ancak askerlik görevini henüz yapamamış olan tecilli veya bakayaların üzerlerindeki yükü kaldıran hem de belirli bir miktarda nakit para karşılığı olduğu için ve çok sayıda insan tarafından ödendiği için devlete de büyük miktarda nakit kazandıran bedelli askerlik hem devlet hem de bedelli askerlik bekleyenler için aslında kazan-kazan uygulamasıdır.

 

Bedelli Askerlik Yöntemleri Nelerdir ?

Bedelli askerlik nedir sorusuna üst paragrafta cevap verdik. Devletin belirli aralıklarla getirdiği, nakit para karşılığında yapılan uygulamadır. Ancak bedelli askerlikten kimler faydalanabilir ve ne şekilde faydalanılabilir ?

 

1 – Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde ikamet etmekte olan ve 18 yaşını dolduran erkekler için çok nadir de olsa belirli dönemlerde çıkarılan bedelli askerliktir. Çok geçici ve ekstrem bir durumdur.

2. 18 yaşının üzerine çıkmış, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan ancak yurtdışında yaşayan insanlar, eğer yurtdışından 3 yıl ve daha fazla yaşıyorlarsa, 21 gün askerlik ve belirli bir miktar para karşılığında askerlik görevlerini tamamlayabilirler. Bu durum “dahte” diye adlandırılır ve anlamı da “dövizle askerlik hizmetine tabi olan erler” olarak kayıtlardadır.

3. Ara ara çıkarılan ve belirli yaş üzerinde olan tecilli-bakayalar için bedelli askerlik. Bu bedelli en son 1 Ocak 2015 tarihinde 28 yaşından gün almış olan ya da 31 Aralık 2014 tarihi itibariyle 27 yaşını doldurmuş olan kişiler için çıkarılmıştı ve bedelli ücreti 18 bin TL civarındaydı.

 

2018 Bedelli askerlik için çok fazla spekülasyon ve konuşma geçiyor acaba bedelli askerlik 2018 yılında çıkacak mı ? Bunu hep birlikte göreceğiz.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir